Достапни линкови

logo-print

Светската Банка ја предупредува Европа на проблеми со работната сила


Светската Банка во најновиот извештај ја предупредува Европа дека во наредните пет децении годишно ќе губи околу еден милион работници и дека за решавање на дефицитот на работна сила ќе биде потребен нов општествен консензус. Ова го соопшти синоќа оваа институција во извештајот во кој се анализираат 45 земји од Европа. Со популација која забрзано старее, имиграцијата и пензиите, проекциите покажуваат дека работната сила ќе се намали од 325 милиони на 275 милиони, пишува во извештајот на Светската Банка објавен во Брисел.
XS
SM
MD
LG