Достапни линкови

logo-print

Русија против санкции врз Сирија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека неговата земја е против какви било санкции на ОН врз Сирија и дека ќе инсистира на што побрзо започнување на разговорите меѓу сириската власт и опозицијата. Советот за безбедност на ОН не може да постигне согласност за резолуцијата за Сирија откако насилиствата во земјата почнаа во март минатата година, поради острото противење од страна на Русија и Кина.
XS
SM
MD
LG