Достапни линкови

logo-print

Бугарските власти ќе ги повлекуваат амбасадроите кои биле кодоши


Бугарскиот премиер Бојко Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов

Бугарските власти го започнаа процесот на повлекување на 17 амбасадори за кои во 2010 година се откри дека соработувале со тајните служби за време на комунизмот. Според извештајот околу 40 насто од амбасадорите на Бугарија биле поранешни полициски службеници, меѓу кои и тие што се во Москва, Пекинг, Токио и други 13 градови на земји членки на ЕУ.
XS
SM
MD
LG