Достапни линкови

logo-print

Поранешни југословенски војници осудени за воени злосторства во Црна Гора


Црногорскиот суд осуди четворица поранешни југословенски војници на 4 години затвор за воени злосторства против етничките хрватски затвореници за време на војната од 1991 година до 1995.
Обвинетите се прогласени за виновни поради тортура на затворениците во еден затворски камп во селото Морињ. Судот поради недостиг на докази ослободи двајца од обвинетите.
XS
SM
MD
LG