Достапни линкови

logo-print

Ерменија задоволна од француската забрана за негирање на геноцидот врз Ерменците


Ерменскиот министер за надворешни работи Едуард Налбандиан

Ерменскиот министер за надворешни работи Едуард Налбандиан

Ерменскиот министер за надворешни работи Едуард Налбандиан го поздрави изгласувањето на законот во францускиот Сенат, кој предвидува казни за луѓето кои ќе го негираат „геноцидот врз Ерменците“ во Отоманската империја. Според Налбандиан Законот е важен механизам со кој во иднина ќе се спречат нови злосторства против човештвото.
Законот беше изгласан од Долниот дом на Парламанетот на 22 декември и предизвика дипломатска криза меѓу Анкара и Париз и доведе до замрзнување на политичката и воената соработка меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG