Достапни линкови

logo-print

Вицепремиерката Арифи оствари средба со грчкиот колега Пангалос


Вицеопремиерката за европски прашања Теута Арифи

Вицеопремиерката за европски прашања Теута Арифи

Вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи денеска во Атина се сретна со нејзиниот грчки колега, Теодорос Пангалос. За време на средбата Арифи ги презентирала активностите и реформите за исполнување на критериумите за членство на Макеонија во ЕУ.
Според соопштението на Секретаријатот за европски прашања Арифи и Пангалос разговарале и за унапредување на соработката во искористувањето на ИПА фондовите, како и за унапредување на регионалната и економска соработка и Охридскиот рамковен договор. Пангалос изјавил дека Грција и натаму ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан
XS
SM
MD
LG