Достапни линкови

logo-print

Нема затвор за американскиот маринец виновен за смртта на цивили во Ирак


Наредникот на американските маринци Френк Вутерич

Наредникот на американските маринци Френк Вутерич

Наредникот на американските маринци Френк Вутерич иако беше осуден за убиството на 24 цивили во Ирак нема да заврши во затвор. Вутерич на судењето во понеделникот се изјасни виновен за занемарување на должноста. Тој во соопштение до судот им се извини на семејствата на жртвите, но воедно ги бранел и постапките на неговиот тим.
Нападот во 2005 година во Хадита беше окарактеризиран како инцидент ,кој ја наруши репутацијата на американските војници во војната во Ирак.
XS
SM
MD
LG