Достапни линкови

logo-print

Една година од почетокот на бунтот во Египет


Хусеин Тантави

Хусеин Тантави

Египет денеска ја одбележува првата годишнина од почетокот на бунтот во кој на 11 февруари минатата година беше соборен претседетелот Хосни Мубарак. Воените лидери, кои се наоѓаат на власт, изјавија дека денеска ќе го укинат повеќедеценискиот закон за вонредна состојба во земјата, освен во случаите на разбојништво.
Фелдмаршалот Хусеин Тантави, меѓутоа, во своето телевизиско обраќање, не објасни што конкретно ќе значи тоа. Претставници на умерената исламистичка партија Васат сметаат дека не станува збор за вистинско укинување на вонредната состојба.
Египет од 1967 година се наоѓа континуирано под вонреден закон, кој им овозможуваше на досегашните властодршци да имаат неограничени овластувања.
XS
SM
MD
LG