Достапни линкови

Путин плагирал колумна?


Рускиот премиер Владимир Путин.

Рускиот премиер Владимир Путин.

Руски блогери денеска обвинија дека една колумна за етничките прашања објавена оваа недела од премиерот Владимир Путин во голем дел е плагијат од една социолошка монографија. Мета на критиките е текстот „Русија: Национално прашање“ на премиерот Путин што беше објавен во весникот „Независимаја газета“.

Блогерите тврдат дека околу една третина од текстот е препишан од монографија од социологот Валериј Тишков и уште двајца истражувачи. Сепак, авторот Тишков, кој е член на Руската академија на науките, рече дека не е убеден оти неговото дело е плагирано.

Ова е втор текст на Путин во печатот, како дел од кампањата за претседателските избори што треба да се одржат во март.
XS
SM
MD
LG