Достапни линкови

logo-print

Потврдена затворската казна за белоруски активист за човекови права


Активистот Алеш Бјалјацки пред судот беше затворен во кафез.

Активистот Алеш Бјалјацки пред судот беше затворен во кафез.

Градскиот суд во Минск ја потврди казната од 4,5 години затвор за белорускиот активист Алеш Белјацки, лидер на организацијата Вјасна(Пролет), иако неговите поддржувачи платија голем дел од казната за даночно затајување за што беше осуден. Неговите адвокати најавија дека ќе поднесат жалба до Врховниот суд. САД, ЕУ и организациите за човекови права сметаат дека процесот е политички мотивиран.
XS
SM
MD
LG