Достапни линкови

logo-print

Една година од бомбашкиот напад на Домодедево


Аеродромот Домодедево во Москва

Аеродромот Домодедево во Москва

На една година од нападите на аеродоромот Домодедево во Москва, безбедноста на аеродромите во Русија е значително зајакната, соопштуваат од руското Министерство за транспорт. Во бомбашкиот напад на 24 јануари минатата година загинаа 37 луѓе, а 120 беа повредени.

Од Министерството за транспорт соопштуваат дека сега на аеродромот има 100 проценти контрола и проверка на сите граѓани. Истражните органи велат дека 17 од милитантите кои го планирале нападот се убиени во текот на минатата година, а четири осомничени се уапсени.
XS
SM
MD
LG