Достапни линкови

logo-print

Израел задоволен од европското ембарго за увоз на нафта од Иран


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја поздрави одлуката на Европската унија да воведе ембарго за увоз на нафта од Иран.

„Европската унија денеска одлучи да воведе санкции на извозот на нафта од Иран. Мислам дека ова е чекор во вистинска насока. За сега, е невозможно да се знаат резултатите од овие санкции, но потребен е притисок врз Иран“, изјави Нетенјаху.

Тој вели дека санкциите мора да се оценуваат според резултатите што ќе ги донесат.
XS
SM
MD
LG