Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе расправа за нови санкции врз Иран


ЕУ денеска би требало да ги зголеми санкциите за Иран поради контровензта нуклеарна програма на земјата. Се очекува министрите за надворешни работи на Унијата да се согласат за воведување на ембарго на нафтата од Иран и спроведување на санкции против централнагта банка во земјата.
Францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе изјави во минатата недела дека санкциите се најдобриот начин за да се избегне ситуацијата да се реши со војна.
XS
SM
MD
LG