Достапни линкови

logo-print

Њут Гингрич победи во Јужна Каролина


Поранешниот спикер на Претставничкиот дом Њут Гингрич.

Поранешниот спикер на Претставничкиот дом Њут Гингрич.

Њут Гингрич победи на гласањето во Јужна Каролина за кандидат на Републиканската партија за претседателските избори во САД што треба да се одржат во ноември. Републиканците одржуваат внатрепартиски избори за кандидат што треба да му се спротивстави на актуелниот претседател Барак Обама кој ќе се обиде да освои втор мандат. Првичните резултати покажуваат дека Гингрич освоил 40 отсто од гласовите, а досегашниот фаворит Мит Ромни освоил 28 отсто. Наредното гласање е во Флорида на 31 јануари.
XS
SM
MD
LG