Достапни линкови

logo-print

Францускиот министер за одбрана пристигна во Кабул


Францускиот министер за одбрана Жерард Лонге денеска изјави дека француските војници кои загинаа минатата недела во Авганистан биле убиени од Талибанец кој се инфилтрирал во авганистанската национална армија. Тој ова го изјави по средбата со генералот на 3-тата авганистанската бригада. Лонге пристигна денеска во Кабул на разговори од највисоко дипломатско ниво по предупредувањата на Париз дека ќе го забрза процесот на повлекување на своите војници од Авганистан, по инцидентот во кој загинаа 4- ца француски војници. Тој при посетата се сретна и со дванаесетмината ранети војници, при нападот во петокот. Лонге денеска ќе се сретне и со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи.
XS
SM
MD
LG