Достапни линкови

logo-print

Неизвесност во трката за избор на противкандидат на Обама


Републиканските претседателски кандидати на телевизиска дебата

Републиканските претседателски кандидати на телевизиска дебата

Во борбата за избор на претседателски кандидат од американската републиканска партија Њут Гингрич бележи нагорна линија според анкетите за јавното мнение, пред гласањето што треба да се оддржи денеска во Јужна Каролина. Според анкетите, Гингрич води со 6 проценти во однос на неговиот против кандидат Мит Ромни. Во игра за републикански претседателски кандиадати се и конгресменот од Тексас Рик Санторум и поранешниот сенатор на Пенсилванија Рон Пол.
Републиканците официјално го номинираат својот претседателски кандидат на крајот на август на национален партиски конгрес.
XS
SM
MD
LG