Достапни линкови

logo-print

Изградбата на Јужен тек ќе порани по упатството на Путин


Путин на потпишувањето на проектот Јужен тек во Сочи

Путин на потпишувањето на проектот Јужен тек во Сочи

Рускиот гигант за гас Гаспром соопшти дека ќе започне со изградбата на гасоводот Јужен тек кон крајот на оваа година. Компанијата соопшти дека тоа е во согласност со упатството на рускиот премиер Владимир Путин да се забрза проектот.
Гаспром усвои нов план, според кој, изградбата на нафтоводот треба да почне во декември 2012 година, наместо на 2013 година. Јужен тек има за цел да транспортира околу 63 милијарди кубни метри гас за Европа годишно.
Проектот вреден 20 милијарди долари ке го поврзе басенот на Црното Море со Австрија и Италија.
XS
SM
MD
LG