Достапни линкови

Саркози: воен удар врз Иран ќе предизвика војна на Блискиот Исток


Францускиот претседател Никола Саркози

Францускиот претседател Никола Саркози

Францускиот претседател Никола Саркози денеска изјави дека воен удар врз Иран би предизвикало војна и хаос на Блискиот Исток. Затоа, според него, треба да се преземе се што е можно за да се спречи евентуалната воена интервенција. Тој додаде дека таквата интервенција нема да го реши проблемот со иранската нуклеарна програма. Министрите за надворешни работи на Европската унија в понеделник треба да разговараат за можни нови санкции против Иран.
XS
SM
MD
LG