Достапни линкови

logo-print

Французите ги прекинаа тренинг операциите во Авганистан


Францускиот претседател Никола Саркози денеска објави прекин на операциите за обука во Авганистан, откако еден авганистански војник уби четири француски војници. Тој исто така навести привремено повлекување на француските сили од Авганистан. ,,Не можам да прифатам авганистанските војници да пукаат врз француските,, изјави Саркози во Париз, најавувајќи дека министерот за одбрана Жерар Лонге веднаш ќе отпатува во Авганистан. Од неодамна главна задача на француските војници е обуката на авганистанските сили во рамките на повлекувањето на на странските сили најавено за 2014 година.
XS
SM
MD
LG