Достапни линкови

logo-print

Ружди се повлече од литературен фестивал во Индија


Британскиот автор од индиско потекло Салман Ружди реши да не учествува на годинашниот литературен фестивал Џаипур во Индија по протестите на екстремните муслимански клерици. За тврдокорните исламисти книгата на Ружди „Сатански стихови“ е богохулење.
Во минатото тој учествуваше на овој фестивал. Ружди се криеше повеќе години откако иранскиот верски лидер Ајатолахот Хомеини побара тој да биде убиен поради книгата која е забранета и во Индија.
XS
SM
MD
LG