Достапни линкови

logo-print

Кинез обвинет за кражба на софтвер од американската Централна банка


Американските власти соопштија дека уапсиле кинески државјанин под обвинение дека украл софтверски код во вредност од скоро 10 милиони долари од Федералните резерви во Њујорк. Станува збор за 32 годишниот Бо Жанг кој работел како компјутерски програмер во банката и кој илегално го копирал софтверот. Тој подоцна бил пуштен со кауција од 200 илјади долари.
XS
SM
MD
LG