Достапни линкови

logo-print

Американската војска не прави посебни подготовки против Иран


Леон Панета

Леон Панета

Американскиот секретар за одбрана Леон Панета изјави дека војската на Соединетите американски држави не превзема посебни чекори за да се подготви за потенцијална криза предизвикана од Иран во Персискиот залив. Во своето обраќање во Пентагон тој посочи дека американската војска веќе е целосно подготвена да се справи со било какви напори на Иран за затворање на протокот Хормуз, преку кој поминува една третина од нафтениот извоз во Светот.
XS
SM
MD
LG