Достапни линкови

logo-print

Германски пратеник со обвинувања против Русија


 Петер Витинг

Петер Витинг

Германски пратеник ја обвини Русија за попречување на Советот за безбедност при Обединетите нации во превземањето на одлучна акција против режимот во Сирија, каде антивладини демонстранти се судираат со власта. Германскиот амбасадор во Обединетите нации Петер Витинг рече дека Русија превземала „многу намерни одлуки“ за подршка на режимот на сиријскиот претседател Башар ал Асад, со што го попречила Советот за безбедност да превземе „насочени мерки“ против сиријскиот режим. Коментарите на германскиот политичар следат по изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров кој рече дека Русија и Кина ќе продолжат со попречување на воена интервенција на Советот за безбедност во Сирија.
XS
SM
MD
LG