Достапни линкови

logo-print

Кинески активист осуден на 10 години затвор


Продемократски активист во Кина е осуден на 10 госдини затвор, јавија кинеските медиуми. Активистите за човекови права од Хонг Конг изјавиле дека Ли Тие бил осуден под обвиненија за повикување на државен преврат во текстовите кои ги објавувал. Пред судот Ли се изјаснил за невин, повикувајки се на кинескиот Устав во кој е загарантирано правото за слобода на изразување.
XS
SM
MD
LG