Достапни линкови

logo-print

Нобеловката Аунг Су Ки кандидат на изборите во Мјанмар


Опозициониот лидер на Мјанмар Аунг Сан Су Ки денеска се регистрираше како кандидат за престојните парламентарни избори подржана од толпа подржувачи. Нобеловката Аунг во 2010 беше ослободена од затвор по години домашен притвор за време на воениот режим.
На изборите во Април се гледа како на тест за реформскиот капацитет на цивилната влада на Мјанмар која е подржана од војската.
XS
SM
MD
LG