Достапни линкови

logo-print

Украина повторно ќе бара пониска цена за рускиот гас


Украина се очекува повторно да инсистира за намалување на цената што таа земја ја плаќа за гасот што го увезува од Русија, на разговорите што треба да се одржат во Москва. На средбата треба да присуствуваат украинскиот министер за енергетика и индустрија Јури Боико и Алексеј Милер, првиот човек на рускиот гигант Газпром. Разликите меѓу двете соседни земји околу ова прашање предизвикаа проблеми во испораката на гас во европските земји во 2006- та и 2009- та година.
XS
SM
MD
LG