Достапни линкови

logo-print

ЕУ ги осуди протестите на Самоопределување во Косово


Европската унија ги осуди протестите на радикалните косовски Албанци викендов кои се обидуваа да спречат премин на српски стоки преку границата. Порптаролот на шефицата за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон, Мајкл Ман, рече дека демонстрациите биле „целосно неоправдани“, зашто се противат на нешто што е фундаментална слобода во ЕУ, а тоа е слободата на проток на стоки. На протестите што ги организираше косовската партија Самоопределување беа повредени 50 луѓе, меѓу кои 31 полицајци. Партијата бара прекинување на сите контакти со Србија.
XS
SM
MD
LG