Достапни линкови

logo-print

Пакистанскиот премиер Гилани на суд


Јусуф Гилани

Јусуф Гилани

Врховниот суд на Пакистан денеска нареди премиерот Јусуф Гилани да се појави пред суд в четврток за да објасни зошто не ја испочиувал пресудата да отвори корупциска истрага против претседателот Асиф Али Зардари. Денешната одлука значи дека Гилани би можело да биде казнет што ќе значи и негово отповикување од функцијата. Врховниот суд бараше повторно отворање истрага за курупциски зделки на Зардари, но владата го отфрли тоа со објаснување дека тој имал имунитет.
XS
SM
MD
LG