Достапни линкови

logo-print

Иран потврди дека прими писмо од САД за Ормузкиот теснец


Иранското министерство за надворешни работи потврди дека примило порака од Соединетите држави вo врска со Ормузкиот теснец, клучна меѓународна нафтена рута на Персискиот залив. Министерството соопшти дека писмото се испитува и оти на него ќе биде одговoрeно доколку оцени дека има потреба од тоа. Во петокот весникот Њујорк тајмс објави дека Вашингтон го предупреди иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи дека блокирањето на стратегискиот премин е црвената линија која може да испровоцира соодветен одговор.
XS
SM
MD
LG