Достапни линкови

logo-print

Ескалација на демонстрациите во Романија


Премиерот на Романија Емил Бок

Премиерот на Романија Емил Бок

Владата на Романија свика итен состанок по ескалацијата на протестите низ земјата против мерките за штедење. Во главниот град Букурешт, демонстрантите фрлаа камења кон полицијата, а полицијата за возврат употреби солзавец за да се справи со толпата. Најмалку 50 луѓе се повредени во насилствата, а 40 се уапсени.
Протестите кои траа четири дена, се резултат на незадоволство на народот од владините мерки за штедење кои вклучуваат намалување на платите, намалени бенефиции и повисоки даноци, како и раширената корупција.

Премиерот Емил Бок повика на дијалог и апелираше до демонстрантите да запре насилството.

„Романците имаат право да бидат незадоволни. Јас ги разбирам. Но, насилството не е решение, фрлањето камења и тули може да ги загрози нашите животи“, изјави премиерот.

Демонстрантите бараат оставка од претседателот Трајан Басеску и од членовите на владата.
XS
SM
MD
LG