Достапни линкови

logo-print

Гласање за доверба на пакистанската влада


Зградата на Врховниот суд во Пакистан

Зградата на Врховниот суд во Пакистан

Членови на пакистанската влада кои се сомничат за корупција денеска ќе бидат сослушани од Врховниот суд. Сослушувањето доаѓа во услови кога цивилната влада на Пакистан е под силен притисок од моќната армија во земјата. Владата, односно довербата во неа е тема и на Народното собрание.
Врховниот суд ги разгледува обвинувањата за корупција против претседателот Асиф Али Зардари и други пратеници. Владата одбива да соработува во истрагата, тврдејќи дека претседателот има имунитет.
XS
SM
MD
LG