Достапни линкови

logo-print

Хрватска одбележува 20 години од меѓународното признавање


Хрватска денеска одбележува 20 години од меѓународното признавање. Централната прослава ќе се одржи на централниот плоштад во Загреб, на која ќе присуствува државниот врв на Хрватска.

На денешен ден, во 1992 година Хрватска беше признаена од Белгија, Бугарија, Велика Британија, Данска, Малта, Австрија, Швајцарија, Холандија, Унгарија, Норвешка, Полска, Италија, Канада, Австралија, Франција, Финска и Шведска.

Пред тоа Хрватска беше признаена од Ватикан, Германија, Исланд, Естонија, Литванија, Летонија, Словенија, Украина и Сан Марино.
XS
SM
MD
LG