Достапни линкови

logo-print

Најмалку 13 загинати во напад врз шиити во Пакистан


Архивска фотографија: Експлозија на бомба во Пакистан.

Архивска фотографија: Експлозија на бомба во Пакистан.

Најмалку 13 луѓе загинаа, а повеќе од 20 се повредени кога одекна експлозија за време на верска процесија во пакистанскиот град Ханпур во провинцијата Пенџаб. Бомбата експлодирала во моментот кога стотици пакситански шиити се собрале на свето место за еден од главните празници во шиитскиот календар. Според полицијата, бомбата била поставена претходно. Шиитите се 20 отсто од пакистанската популација и често се мета на милитантни напади.
XS
SM
MD
LG