Достапни линкови

logo-print

40 луѓе се уште се исчезнати по бродската несреќа во Италија


Потонатиот брод Коста Конкордија

Потонатиот брод Коста Конкордија

Спасувачките екипи се уште траагаат по околу 40 луѓе кои се водат како исчезнати во бродската несреќа која се случи кај италијанскиот островот Гиљо во близина на брегот на Тоскана.
Луксузниот брод Коста Конкордија кој превезувал повеќе од 4.000 патници во петокот вечерта по ударот во карпи, потона во близина на брегот.
Во несреќата 3 луѓе загинаа, најголемиот дел од патниците се евакуирани, но четириесетина луѓе се уште се водат за исчезнати. Спасувачите ноќеска од остатоците на потонатиот брод спасиле пар од Јужна Кореја кои биле на меден месец. Брачниот пар бил заглавен 24 часа во нивната кабина.
Се уште се утврдува која е причината за несреќата. Капитенот на луксузниот брод и неговиот заменик се во затвор, обвинети за повеќе убиства, предизвикување бродска несреќа, и напуштање на бродот.
XS
SM
MD
LG