Достапни линкови

logo-print

Косовската влада ги осуди нападите над полицијата


Протести кај Подуево

Протести кај Подуево

Косовската влада изрази жалење поради насилната акција на движењето Самоопределување против припадниците на полицијата на Косово, кои го штителе редот и законот за време на блокадите на граничниот премин кај Подуево.

Полицијата соопшти дека во текот на судирите со демонстрантите се повредени 13 полицајци. Полицијата привела 42-ца демонстранти.
Владата ги повика лидерите на Самоопределување да не применуваат сила и да не го попречуваат слободното движење што е загарантирано со Устав.
Владата на Косово изрази задоволство од одмерениот и коректен однос на граѓаните, политичките партии, цивилниот сектор и професионалното известување на медиумите.
XS
SM
MD
LG