Достапни линкови

Меркел- одлуката на Стандар и Пурс не е изненадување


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека пред Европа престои долг пат да ја поврати довербата на инвеститорите, откако вчера Агенцијата за кредитен рејтинг Стандард и Пурс го намали кредитниот рејтинг на девет земји од еврозоната.

Меркел изјави дека одлуката на Агенцијата не била изненадување.

Австрија, која е една од деветте земји на која и беше намален рејтингот од „ААА“ на „АА +“, вели дека е „несфатливо“ тоа што се случило.

Стандард и Пурс го намали долгорочниот рејтинг на Кипар, Италија, Португалија и Шпанија за две нивоа, и рејтингот на Австрија, Франција, Малта, Словачка и Словенија за едно ниво.

Агенцијата го потврди долгорочниот рејтинг на Белгија, Естонија, Финска, Германија, Ирска, Луксембург и Холандија.

Еврокомесарот за економски прашања Оли Рен изјави дека намалувањето на рејтингот на 9 земји на еврозоната е „недоследен“ чекор, бидејки еврозоната презема решителни чекори за ставање крај на должничката криза.
XS
SM
MD
LG