Достапни линкови

logo-print

Токио претпазлив околу санкциите против Иран


Шефот на јапонската дипломатија Коичиро Гемба

Шефот на јапонската дипломатија Коичиро Гемба

Шефот на јапонската дипломатија Коичиро Гемба изјави дека Токио е исклучително претпазлив во врска со американската намера да бидат воведени санкци против извозот на иранска нафта. Оваа негова изјава е спротивна на ветувањето кое во четвртокот го даде јапонскиот министер за финансии Азуми кој потенцира дека Токио планира конкретни чекори за натамошно намалување на зависноста на Јапонија од иранска нафта. Околу 10 насто од увозот на нафта во Јапонија доаѓа од Иран.
XS
SM
MD
LG