Достапни линкови

Руската сонда Фобос Грунт ќе падне во Атлантикот


Фобос Грунт

Фобос Грунт

Остатоците од руската вселенска сонда Фобос Грунт која по лансирањето кон Марс остана во орбитата на Земјата в недела ќе паднат во Атлантикот, а не во Индискиот океан како што претходно беше најавено. Ова денеска во Москва го изјави претставник на Руската вселенска агенција. Сондата беше неуспешно лансирана на 9 ноември минатата година и е еден од петте неуспешни проекти на руската вселенска агенција во минатата година.
XS
SM
MD
LG