Достапни линкови

logo-print

Сирија ќе го истражи убиството на новинарот


Сирија соопшти дека ќе го поведе истрага во врска со убиството на францускиот телевизиски репортер Жил Жакуе кој загина за време на престојот, организиран од сиријската влада, во градот Хомс. Властите за убиството ги обвинија, како што е наведено, терористичките сили во земјата, додека опозицијата соопшти дека режимот е решен и на ваков начин да се справува со странските новинари. Во меѓувреме, сиријските граничари вратија конвој од 200 сиријски и странски активисти со медицинска помош да влезе во Сирија.
XS
SM
MD
LG