Достапни линкови

logo-print

САД ќе повлечат две бригади од Европа


Пентагон ќе повлече два бригадирни борбени тимови од Европа како дел од напорите за заштеда на 487 билиони долари во наредната деценија. Американскиот секретар за одбрана Леон Панета изјави дека двата бригадирни борбени тимови ќе бидат заменети со ротациони единици.
Еден бригаден борбен тим има околу 3.000 до 5.000 членови.
XS
SM
MD
LG