Достапни линкови

logo-print

Решавачка средба за преговорите за обединување на Кипар


Бан Ки Мун

Бан Ки Мун

Решавачка средба за преговорите за обединување на Кипар ќе биде одржана овој месец во Њујорк, изјави специјалниот советник на генералниот секретар на ОН за Кипар, Александар Даунер.
Станува збор за средба на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, кипарскиот претседател Димитрис Христофиас и лидерот на кипарските Турци Дервиш Ероглу во Лонг Ајленд од 22 до 24 јануари.
За Бан Ки-мун тоа ќе биде втора ваква средба во последните три месеци со лидерите на двете заедници во Кипар. Нема планови за трета средба, рече Даунер.
Во исто време Даунер истакна дека е постигнато зближување по многу прашања, меѓу кои економијата и внатрешната безбедност.
XS
SM
MD
LG