Достапни линкови

logo-print

Јапонија ќе го намали увозот на нафта од Иран


Американскиот министер за финасии Тимоти Гајтнер се срентна со неговиот јапонски колега Јун Азуми

Американскиот министер за финасии Тимоти Гајтнер се срентна со неговиот јапонски колега Јун Азуми

Јапонија ќе почне да го намалува увозот на нафта од Иран во знак на поддршка на американските санкции против Техеран поради неговата нуклеарна програма. Јапонскиот министер за финансии Јун Азуми ова го соопшти по средбата со неговиот американски колега Тимоти Гајтнер. Азуми изјави дека светот не може да го игнорира иранскиот нуклеарен проблем. Десет проценти од нафтата што ја увезува Јапонија доаѓа од Иран. Гајтнер изјави дека САД се во рана фаза на консултации со земјите од целиот свет за да се зголеми притисокот врз Иран.
XS
SM
MD
LG