Достапни линкови

logo-print

Арапската лига не испрати нови набљудувачи во Сирија


Арапската лига го одложи испраќањето на повеќе набљудувачи во Сирија бидејќи нејзината мисија се соочува со се поголеми потешкотии, јавуваат новинските агенции.
Потегот на Арапската лига следува по информацијата дека 11 од набљудувачите беа повредени при напад на пристаништето Латакија минатата недела. Работата на мисијата е веќе намалена по оставката на еден од нејзините набљудувачи Анвар Малек, а новинските агенции јавуваат дека и други набљудувачи се подготвуваат да си заминат.
Во меѓувреме Франција и ЕУ бараат целосно расветлување на убиството на францускиот новинар во Сирија.
Обединетите Нации соопштија дека од почетокот на антивладините протести во оваа земја загинале над 5 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG