Достапни линкови

logo-print

Во Туркменистан ќе можат да се формираат партии


Парламентот на Туркменистан го усвои законот со кој се овозможува формирање нови политички партии. До ова доаѓа само неколку дена откако претседателот Гурбангули Бердимухамедов вети дека ќе овозможи повеќепартиски систем во земјата. Во Турменистан моментално има само една политичка партија.
XS
SM
MD
LG