Достапни линкови

logo-print

Предупредување за цунами во Индонезија


Индонезија издаде предупредување за можно цунами по силниот земјотрес што ја погоди провинцијата Ацех на островот Суматра. Американскиот геолошки центар соопшти дека потресот бил со интензитет од 7,3 степени.
Во 2004 година Индонезија беше погодена од катастрофален земјотрес кој предизвика огромен морски бран цунами при што загинаа околу 230.000 луѓе во Индискиот Океан, половина од нив во Ацех.
XS
SM
MD
LG