Достапни линкови

Ријалот падна за 20 отсто во однос на доларот


Менувачница во Техеран.

Менувачница во Техеран.

Иранската државна валута, ријалот, падна за 20 отсто во однос на американскиот долар изминатава недела и покрај интервенциите од Централната банка, откако поради новите американски санкции Иранците почнаа да ги менуваат ријалите за поцврста валута.

Стапката на инфлација во Иран е повисока од 20 отсто.

Некои Иранци се жалат дека не можат да пратат СМС-порака што го содржи зборот долар, но власта негира дека ги филтрира пораките за мобилен телефон.
XS
SM
MD
LG