Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа објави амнестија


Северна Кореа објави амнестија за затворениците во рамките на одбележувањето на родендените на поранешните севернокорејски лидери Ким Ил Сунг и Ким Џонг Ил. Амнестијата ќе важи од први февруари, но не се прецизира кои и колку затвореници ќе бидат опфатени со неа. Организациите за човекови права претпоставуваат дека илјадници луѓе се затворени поради политички причини. На 16 февруари ќе биде одбележена 70 годишнината од раѓањето на Ким Џонг Ил, додека на 15 април, 100 годишнината од раѓањето на неговиот татко и основач на Северна Кореа Ким Ил Сунг.
XS
SM
MD
LG