Достапни линкови

logo-print

Арапската Лига повторно ја повика Сирија да ги запре насилствата


Арапската лига повторно ја повика владата на Сирија да ги спречи насилствата против демонстрантите во таа земја и да им дозволи на набљудувачите понезависна истрага. На средбата што се одржа во неделата во Каиро министрите од Арапската лига изразија надеж за зголемување на бројот на набљудувачи во наредните неколку дена од 160, колку што се сега, на 300. Мисијата на Арапската Лига во Сирија почна на 26 декември и се соочува со критики дека не даваат резултат нејзините напори за ставање крај на насилствата на сирискиот режим против демонстрантите.
XS
SM
MD
LG