Достапни линкови

logo-print

Израел го зголеми воениот буџет


Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху во неделата навечер најави зголемување на буџетот за одбраната за 6 проценти односно за речиси 700 милиони долари, и покрај предлозите за поголемо финансирање на социјалната помош. Нетањаху првично се залагаше за препораките од извештаите на економиститите, направени на негово барање, да одговори на социјалните протести кои на крајот од летото го потресуваа Израел. Расходите за одбраната со новиот буџет достигнаа 14 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG