Достапни линкови

logo-print

Заринканиот брод на Нов Зеланд се преполови


Илустрација: Насукан брод.

Илустрација: Насукан брод.

Товарниот брод што заринка во близина на Нов Зеланд пред три месеци беше преполовен на два дела во неодамнешното невреме и ја зголеми загриженоста од нова еколошка криза. Од бродот истече голема количина гориво во октомври со што несреќата стана најголема поморска катастрофа во Нов Зеланд. Се очекува ново излевање на нафта од бродот што се очекува да потоне.
XS
SM
MD
LG